Wieloryby

Uwaga! Wideo uruchamiaj ZAWSZE z włączoną blokadą reklam, bo wyskoczą reklamy i nieprzewidywalne okienka, których nie kontrolujemy. Widzisz kod antyspamerski? Przepisz go i zatwierdź. Niektóre filmy wgrywają się i uruchamiają nawet 10-60 sekund (uzbrój się w cierpliwość). FILM NIE DZIAŁA? ODŚWIEŻ STRONĘ! Nadal nie działa? Zgłoś to a naprawimy (jeśli się da)!

Wieloryby to ssaki, które całe życie spędzają w wodzie. Te morskie olbrzymy od zawsze symbolizowały tajemniczość i ogromną siłę natury. Melodyjne śpiewy rozbrzmiewające za każdym razem inaczej rozsławiły te zwierzęta o skrzydlatych płetwach. Przez wiele lat polowano na wieloryby na dużą skalę. Zabijano je w celu zdobycia tłuszczu wykorzystywanego jako smar przemysłowy, ambry do perfum, fiszbinu do produkcji lasek, parasoli, pejczy, ozdób. W 1986 r. wprowadzono zakaz połowu wielorybów dla zysku, a większość gatunków znalazła się na czerwonej liście IUCN. Jednak nie wszystkie kraje przestrzegają tych postanowień, m.in. Norwegia i Japonia. Wieloryby są jednym z najwolniej pływających gatunków ssaków morskich, są długowieczne, mogą dożywać nawet 200 lat. Choć tak wielkie, odżywiają się drobnymi organizmami filtrowanymi z lodowatej wody mórz polarnych. Rozmiary i wygląd waleni od zawsze wzbudzały respekt i podziw człowieka. Pierwsze próby poznania i zrozumienia ich życia poczynili dopiero obrońcy przyrody, przede wszystkim organizacja Greenpeace. Uznali oni wieloryby za symbol natury ginącej z ręki człowieka w wyniku niszczycielskiej pogoni za zyskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

JuniorFilm.pl - darmowe filmy dla dzieci i młodzieży. Nie hostujemy filmów - korzystamy z legalnych wklejek wideo ze stron zewnętrznych, których regulaminy zabraniają łamania praw autorskich. Piractwo zgłaszaj na stronach źródłowych. Usuwamy wklejki na prośbę autorów, producentów i dystrybutorów. Używamy motywu WPEnjoy z własnymi modyfikacjami.