Wieloryby

Uwaga! Włącz blokadę reklam, bo wyskoczą reklamy, których nie kontrolujemy. Filmy wgrywają się do 60 sekund. Jeśli filmy się zacinają, ustaw w playerze rozdzielczość 360p lub niższą. Nie słychać dźwięku? Włącz go! Widzisz kod antyspamerski? Przepisz i zatwierdź! Film nie działa? Odśwież stronę! Nadal nie działa? Zgłoś, a naprawimy jeśli się da! Masz Operę? Kliknij tutaj!

Wieloryby to ssaki, które całe życie spędzają w wodzie. Te morskie olbrzymy od zawsze symbolizowały tajemniczość i ogromną siłę natury. Melodyjne śpiewy rozbrzmiewające za każdym razem inaczej rozsławiły te zwierzęta o skrzydlatych płetwach. Przez wiele lat polowano na wieloryby na dużą skalę. Zabijano je w celu zdobycia tłuszczu wykorzystywanego jako smar przemysłowy, ambry do perfum, fiszbinu do produkcji lasek, parasoli, pejczy, ozdób. W 1986 r. wprowadzono zakaz połowu wielorybów dla zysku, a większość gatunków znalazła się na czerwonej liście IUCN. Jednak nie wszystkie kraje przestrzegają tych postanowień, m.in. Norwegia i Japonia. Wieloryby są jednym z najwolniej pływających gatunków ssaków morskich, są długowieczne, mogą dożywać nawet 200 lat. Choć tak wielkie, odżywiają się drobnymi organizmami filtrowanymi z lodowatej wody mórz polarnych. Rozmiary i wygląd waleni od zawsze wzbudzały respekt i podziw człowieka. Pierwsze próby poznania i zrozumienia ich życia poczynili dopiero obrońcy przyrody, przede wszystkim organizacja Greenpeace. Uznali oni wieloryby za symbol natury ginącej z ręki człowieka w wyniku niszczycielskiej pogoni za zyskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

JuniorFilm.pl - filmy dla dzieci i młodzieży. Nie hostujemy filmów - publikujemy iframe i playery z linkami mp4 z zewnętrznych stron zakazujących piractwa (np. YouTube). Playery YouTube automat zmienia na Invidious. Roszczenia kieruj do stron źródłowych. Usuwamy wklejki wideo na prośbę autorów, producentów i dystrybutorów. Używamy motywu WPEnjoy z modyfikacjami.