Spryt i siła Wikingów – 1

Uwaga! Włącz blokadę reklam, bo wyskoczą reklamy, których nie kontrolujemy. Filmy wgrywają się do 60 sekund. Jeśli filmy się zacinają, ustaw w playerze rozdzielczość 360p lub niższą. Nie słychać dźwięku? Włącz go! Widzisz kod antyspamerski? Przepisz i zatwierdź! Film nie działa? Odśwież stronę! Nadal nie działa? Zgłoś, a naprawimy jeśli się da! Masz Operę? Kliknij tutaj!

Wikingowie to tak naprawdę ludy skandynawskie będące we wczesnym średniowieczu postrachem mieszkańców przybrzeżnych miast i wiosek praktycznie całej Europy, od VIII wieku podejmujące odległe wyprawy zdobywcze (m.in. opanowali dużą część Anglii, podbili północne tereny Francji), które pod koniec IX wieku z pirackich zmieniały charakter na kolonizacyjne; niezwykle rozwinięci technicznie (niezrównane miecze, prototyp kompasu, statki); jako symboliczny koniec ich epoki przyjmuje się klęskę wyprawy na Anglię w 1066 roku. Dzieje wikingów w świetle najnowszych badań, ze szczególnym uwzględnieniem podboju Anglii, Irlandii i Islandii. Pomiędzy VIII a XI wiekiem wikingowie siali postrach nie tylko w chrześcijańskiej Europie. Na swych zwinnych łodziach docierali do Afryki, cesarstwa bizantyjskiego, kalifatu bagdadzkiego, a nawet do Ameryki Północnej. Badania archeologiczne dowodzą, że poza wojowaniem, żeglugą i handlem mieli też inne talenty, np. do przejmowania osiągnięć i zwyczajów ludów, z którymi się stykali. Zapraszamy na pierwszą część znakomitego dokumentu filmowego, który przybliży państwu ten wojowniczy naród. Zapraszamy.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

JuniorFilm.pl - filmy dla dzieci i młodzieży. Nie hostujemy filmów - publikujemy iframe i playery z linkami mp4 z zewnętrznych stron zakazujących piractwa (np. YouTube). Playery YouTube automat zmienia na Invidious. Roszczenia kieruj do stron źródłowych. Usuwamy wklejki wideo na prośbę autorów, producentów i dystrybutorów. Używamy motywu WPEnjoy z modyfikacjami.