Skąd smartfon wie, gdzie jest góra, a gdzie dół (i kilka innych tajemnic)

Uwaga! Wideo uruchamiaj ZAWSZE z włączoną blokadą reklam, bo wyskoczą reklamy i nieprzewidywalne okienka, których nie kontrolujemy. Widzisz kod antyspamerski? Przepisz go i zatwierdź. Niektóre filmy wgrywają się i uruchamiają nawet 10-60 sekund (uzbrój się w cierpliwość). FILM NIE DZIAŁA? ODŚWIEŻ STRONĘ! Nadal nie działa? Zgłoś to a naprawimy (jeśli się da)!

Jakim sposobem smartfon rozróżnia górę i dół? Gdy obracamy telefon na bok, aby obejrzeć jakiś filmik albo zagrać w grę, obraz w kadrze płynnie się zmienia. To zasługa chipa wielkości główki od szpilki zwanego akcelerometrem. Podobny układ jest zainstalowany w jednej z najbardziej wymyślnych maszyn, jakie znamy – ludzkim ciele. Bardzo przypomina to budowę ucha wewnętrznego: wyczuwa ono przyspieszenie, gdy poruszacie się windą lub samochodem albo gdy zmieniacie pozycję głowy. Ten układ przedsionkowy jest połączony z oczami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

JuniorFilm.pl - darmowe filmy dla dzieci i młodzieży. Nie hostujemy plików wideo na serwerze - publikujemy linki i wklejki iframe ze stron zewnętrznych, których regulaminy zabraniają łamania praw autorskich. Roszczenia prawne kieruj do stron źródłowych. Usuwamy wpisy na prośbę autorów, producentów i dystrybutorów. Używamy motywu WPEnjoy z własnymi modyfikacjami.