Opactwo w Cluny – Drugi Rzym

Uwaga! Włącz blokadę reklam, bo wyskoczą reklamy i okienka, których nie kontrolujemy. Filmy wgrywają się do 60 sekund - czekaj cierpliwie. Nie słychać dźwięku? Włącz go! Widzisz kod antyspamerski? Przepisz i zatwierdź! Film nie działa? Odśwież stronę! Nadal nie działa? Zgłoś, a naprawimy jeśli się da! Masz Operę? Kliknij tutaj!

Sandrine Mary Początki, rozkwit i upadek opactwa w Cluny. Co pozostało z jego dawnej świetności? Opactwo benedyktynów w Cluny. Największe, jakie kiedykolwiek powstało w Europie Zachodniej. Utworzone w 910 roku, szczyt potęgi przeżywało w XI i XII wieku; tu biło serce chrześcijaństwa i rodziły się nowe idee. Wtedy też zbudowano potężną bazylikę, arcydzieło architektury romańskiej, niemal całkowicie rozebrane w XIX wieku. Autorzy dokumentu przedstawiają rekonstrukcję tej imponującej budowli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

JuniorFilm.pl - darmowe filmy dla dzieci i młodzieży. Nie hostujemy filmów na serwerze - publikujemy wklejki iframe i playery z linkami mp4 z zewnętrznych stron (np. YouTube), które zakazują łamania praw autorskich. Roszczenia kieruj do stron źródłowych. Usuwamy wpisy z playerami na prośbę autorów, producentów i dystrybutorów. Używamy motywu WPEnjoy z modyfikacjami.