Niesamowity świat liczb – 5 – Przesuwamy granice matematyki

Uwaga! Włącz blokadę reklam, bo wyskoczą reklamy, których nie kontrolujemy. Filmy wgrywają się do 60 sekund. Jeśli filmy się zacinają, ustaw w playerze rozdzielczość 360p lub niższą. Nie słychać dźwięku? Włącz go! Widzisz kod antyspamerski? Przepisz i zatwierdź! Film nie działa? Odśwież stronę! Nadal nie działa? Zgłoś, a naprawimy jeśli się da! Masz Operę? Kliknij tutaj!

W XX wieku matematyka stała się głównym zawodem. Każdego roku przyznawano tysiące nowych doktoratów z matematyki, a praca była dostępna zarówno w nauczaniu, jak i w przemyśle. Próbę skatalogowania obszarów i zastosowań matematyki podjęto w encyklopedii Kleina. W przemówieniu wygłoszonym w 1900 roku na Międzynarodowym Kongresie Matematyków David Hilbert przedstawił listę 23 nierozwiązanych problemów matematycznych. Problemy te, obejmujące wiele dziedzin matematyki, stanowiły centralny punkt zainteresowania większości matematyki XX wieku. Dziś 10 zostało rozwiązanych, 7 jest częściowo rozwiązanych, a 2 są nadal otwarte. Pozostałe 4 są zbyt luźno sformułowane, aby można je było uznać za rozwiązane lub nie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

JuniorFilm.pl - darmowe filmy dla dzieci i młodzieży. Nie hostujemy filmów na serwerze - publikujemy wklejki iframe i playery z linkami mp4 z zewnętrznych stron (np. YouTube), które zakazują łamania praw autorskich. Roszczenia kieruj do stron źródłowych. Usuwamy wpisy z playerami na prośbę autorów, producentów i dystrybutorów. Używamy motywu WPEnjoy z modyfikacjami.