Na niektórych stronach w Operze filmy nie działają? Oto rozwiązanie problemu!

Przeglądarka Opera jest niedopracowana i filmy z niektórych stron mogą nie działać. Poniżej próbny film, którego Opera nie odtwarzała.

Jeśli film nie działa, wejdź w Operze na stronę

http://html5test.com

i sprawdź w ramce „Video” co pisze przy „H.264 support”. Jeśli pisze „no”, skorzystaj z niniejszej porady.

Windows

Wejdź na tę stronę i zainstaluj brakujący kodek H.264.

https://www.microsoft.com/en-us/software-download/mediafeaturepack

Linux

Najpierw spróbuj podmienić plik libffmpeg.so z folderu z zainstalowaną Operą na plik o identycznej nazwie z Chrome, Chromium, Brave lub innej przeglądarki opartej na silniku Chrome. Poniższa metoda może zadziałać, ale nie musi. Możesz zrobić to ręcznie (myszką), albo wklejając poniższą komendę w konsoli po zalogowaniu na konto admina komputera:

sudo ln -s /usr/lib/chromium-browser/libs/libffmpeg.so /usr/lib/x86_64-linux-gnu/opera/libffmpeg.so

Jeśli nie udało się, uruchom konsolę z uprawnieniami admina, a następnie odinstaluj używaną Operę (możesz to zrobić w „menadżerze oprogramowania”), zainstaluj pakiet snapd (jeśli już go masz – pojawi się komunikat, że jest zainstalowany) i zainstaluj Operę z pakietu snapd (pobierze się z internetu). Poniższe komendy dotyczą Minta i mogą zadziałać w Ubuntu i Debianie. Jeśli snapd nie da się zainstalować, trzeba dodać repozytorium.

sudo apt install snapd
sudo snap install opera

Jeśli pojawił się komunikat, że brakuje repozytorium lub jest zainstalowane podobne, trzeba doinstalować repozytorium ze snapd:

sudo rm /etc/apt/preferences.d/nosnap.pref
sudo apt update
sudo apt install snapd
sudo snap install opera

Uruchom Operę od nowa. Jeśli film działa – udało się! Jeśli film nadal nie działa, poproś o pomoc na forum Linuxa (poszukaj go w internecie) lub zmień przeglądarkę na inną.

Jeśli masz inną dystrybucję Linuxa – dowiedz się jak zainstalować pakiet „snapd” i „Operę flatpak”.

JuniorFilm.pl - filmy dla dzieci i młodzieży. Nie hostujemy filmów - publikujemy iframe i playery z linkami mp4 z zewnętrznych stron zakazujących piractwa (np. YouTube). Playery YouTube automat zmienia na Invidious. Roszczenia kieruj do stron źródłowych. Usuwamy wklejki wideo na prośbę autorów, producentów i dystrybutorów. Używamy motywu WPEnjoy z modyfikacjami.